Solans Mack, ställplats och restaurang

Solan hittar du nästan mitt emellan Sandhammaren och Kåseberga vid den skånska kusten. Det går inte att missa stället som ligger intill vägen. Kika efter två så gott som manshöga figurer vid vägkanten. En korvgubbe och en pommesfrittesgubbe i glasfiber. Dom köptes in från Polen för att stå vid korvvagnen som var det enda köket i början. När figurerna dök upp var korvvagnen borta för länge sedan så dom fick pryda macken istället.
Första besöket gjorde jag 2018. Då var Solans inne på sin andra trevande säsong. Bilar stod lite huller om buller med elsladdar hit och dit. Nu när vi skriver 2025 är jag på mitt tredje besök. Snacka om förändring. Ordning och reda, 40 platser med el i rejält tilltagna och väl uppmärkta rutor.
Även faciliteterna har fått sig en make over. Superfräscht servicehus med fyra toaletter och två duschar. Tvättmaskin och diskutrymme utomhus. Gråvatten tömmer du ute vid macken och kassettoan på ett litet annorlunda ställe. Minst sagt kreativt.
Vid ställplatsen hittar du även restaurang med en liten men väl sammansatt meny. Alltid pizza och Solans berömda högrevsburgare på menyn, i briochebröd och med krispig pommes. Oftast finns det en dagens som alternativ, vid mitt besök marinerad ryggbiff med potatis och ramslökssmör. Maten fixas av proffsen Muzzi och Johanna som även sköter serveringen.
Ställplatsen är behagligt avslappnad utan den hysteri som man kan uppleva på en del platser. Framåt kvällen myser man utanför sina bilar utan stök och hög musik. Har man däremot lite tur kanske en granne spelar en låt på gitarren.
Villy Ottoson som startade Solans är den perfekta campingvärden. Möter upp varje ekipage, visar tillrätta och har alltid tid för en pratstund med nyanlända. Ett tips är att se till att tanken är tom när du checkar in. I dieselslangen på macken vankas det godsaker även för bilen. Här tankar du nämligen riktig diesel. Blankdiesel utan tillsatser. Bilen går som en dröm, jag lovar.
Solans får fyra starka husbilar i betyg. Hade det varit lite fler promenadstigar för det fyrbenta hade det nog blivit full pott. Men det funkar även om man tröttnar lite på promenaden runt ställplatsen efter några varv.
Text & Bild: Gomer Swahn
Publicerad 2025-07-02