Husbilskompisar logo
Logga in
Annons
Annons
Nyhet
Tillbaka till artiklar
Nytt i Husbilsvärlden

Ny musskrämma - Lösningen eller ännu en flopp?

Ny musskrämma - Lösningen eller ännu en flopp?

Varje höst blir vår Facebookgrupp nermusad med inlägg i ämnet. Det har gått så långt så våra moderatorer tvingas ta bort inlägg och hänvisa till vår artikel och att söka i gruppen efter äldre inlägg. Problemet är stort och även intresset. En musinvasion i husbilen kan bli en dyr historia.

Många ställer av sina bilar och inte allt för sällan förvaras dom i maskinhallar och lador, här trivs dom små marodörerna, gnager på allt man inte trodde gick att äta och boar in sig i dynor och isolering.

2020 skrev vi en artikel runt ämnet. Vi intervjuade ett proffs från Anticimex. Här fick vi lite svart på vitt vad som erfarenhetsmässigt fungerar eller inte fungerar som musskrämmor. Artikeln är läst över 73 000 gånger under de här åren. Länk till den artikeln

Nu har det lanserats en ny musskrämma på marknaden, Repello. Produkten har samma ursprung som luftrenaren Ozon Air som funnits på marknaden under många år. Repello bygger enligt företaget på en helt ny teknik som utvecklats av ett forskarteam på Luleå tekniska universitet. Det går ut på att man lyckats dokumentera det varningsljud som råttor och möss kommunicerar vid fara. Ljudet upprepas med fler olika frekvenser så gnagarna inte skall vänja sig vid ljudet. I slutet av artikeln hittar du länkar till artikeln och även den förstudie som utförts av Sveriges lantbruksuniversitet (SLU).

Vad tror vi då? Är det här ännu en dyr flopp eller en lösning på problemet?

Det som talar för produkten är den vetenskapliga förstudien samt att den utvecklats av företaget Ozon Air som har en luftrenare med ozonteknik som funnits på marknaden i många år och fungerar bra.

Det som talar mot är inte minst omdömen som lagts på Trustpilot, även den som länk i slutet. Repello har valt att enbart visa positiva omdömen från Trustpilot. Kanske inte talar till fördel för företaget, en bättre och ärligare transparens är kanske på sin plats för trovärdigheten. Det man kan säga om de dåliga omdömena är att huvuddelen inte rör produkten utan hur kundtjänsten och leveranser fungerar. Efter att ha läst alla negativa omdömen som är produktrelaterade kan jag konstatera att i så gott som samtliga fall har man kombinerat skrämman med musfällor med bete i. Något som man klart avråder ifrån i instruktionerna.

Vi på Husbilskompisar kommer att följa utvecklingen, omdömen och synpunkter. Vi har även sökt ansvariga på företaget och hoppas på en snar återkoppling. Det finns all anledning att nysta vidare i det här! Som sagt, lösningen eller ännu en flopp?

Text: Gomer Swahn
Bild: Genererad av ChatGPT
Publicerad: 2025-11-13

Länk till Repello
Länk till förstudien
Länk till omdömen på Trust Pilot

Fler artiklar

Ny ställplats i Älmhult, Destination Möckeln
Nytt i Husbilsvärlden

Ny ställplats i Älmhult, Destination Möckeln

Utbudet för husbilsresenärer i området kring sjön Möckeln i Älmhults kommun växer. En ny satsning, Destination Möckeln, ska kombinera ställplats med kanotuthyrning och transporter för kanotgäster längs Helge å som rinner genom sjön. Verksamheten med kanotuthyrning bygger vidare på en äldre familjetradition sedan 35 år tillbaka i tiden.  Ställplatsen riktar sig främst till besökare som vill stå nära naturen och ha tillgång till aktiviteter på och kring vattnet. För husbilister är tanken att erbjuda en enkel och naturnära uppställning, med möjlighet att kombinera övernattningen med kanotpaddling och andra besöksmål i närområdet. Älmhults centrum, med ett stort utbud av restauranger och populära Ikea museum, ligger på bekvämt cykelavstånd. Ställplatsen erbjuder el, servicehus med dusch och toalett samt vatten och tömning av gråvatten och latrin. Det finns även ett par platser som fungerar bra även för husvagnar. Anvisade platser för tältande gäster finns. Samtidigt öppnar First Camp ett större antal asfalterade ställplatser vid handelsområdet, nära bland annat McDonalds, Ikea och Sibylla. Den satsningen får en mer stadsnära inriktning, med närhet till mat, handel och annan service som kan vara viktig för husbilsresenärer. De båda satsningarna bedöms komplettera varandra. Den ena erbjuder ett mer naturnära alternativ alldeles intill sjökanten, medan den andra ger husbilister fler platser med närhet till service och handel. Tillsammans kan de bidra till att locka fler husbilsresenärer till området. Bilder: Destination Möckeln Publicerad 2026-06-30