Skip to main content

Annonser:

Dals Ed - Det behövs inte mer än så

Nu har jag lämnat Blåskusten, läs Västkusten, som jag tröttnat på efter allt härjande från luftmassorna och rullat in i Dalsland. Så här i de sista skälvande timmarna av midsommarhelgen har trafiken lugnat ner sig.

IMG 6663

Ställplatsappen berättar om en båtklubb på avstånd som är acceptabelt. Efter lite pyssel hittar jag rätt. GPS:en lurar mig in i samhället och efter lite irrfärder slutar det i en tunnel under järnvägsbron. Max 2,5 meter, vända trixa och stöta på en trevlig herre för att fråga vägen.
- Ha ha, du är säkert den trettionde den här veckan, hade du tagit fart hade det nog gått.

IMG 6658

När tanten i skärmen i framrutan tröttnat på att be mig göra en U-sväng hamnar vi äntligen rätt. Dals Eds Båtklubb. När jag rastar Torsten slår mig tanken att det är precis det här vi behöver mer av. En lugn plats att slå nattläger på. En toa och dusch om det behövs och någon stans att hälla ut toatanken - mer behöver vi inte.

IMG 6660 2

Betalar gör man i fiket där två pigga damer från grannlandet strax runt hörnet tar betalt och skojar glatt. Härligt fikabröd dessutom. Båtklubben Dals Ed överraskar varken positiv eller negativt men fler sådana här platser att ta nattro på, ja tack.

IMG 6666

Dessutom till det facila priset 200 spänn med el (2025) Det finns dessutom en lågbudgetplats, ett fält precis i början av båtklubben, där betalar du bara en hundralapp.

Tre neutrala husbilar blir betyget.

3

knapp

Text & Bild Gomer Swahn
Publicerad 2025-06-23

Annonser: