Husbilskompisar logo
Logga in
Annons
Annons
Nyhet
Tillbaka till artiklar
Resmål Sverige

Drottning Ödas ställplats - Kulinarisk upplevelse

Drottning Ödas ställplats - Kulinarisk upplevelse

Ställplatsen med det lite udda namnet hittar du på östra sidan av Öland. Inte långt från sydspetsen och mitt i byn Össby i Degerhamns kommun. Drottning Öda levde på 600-talet och enligt sägnen blåste hennes fartyg in till kusten vid en storm och hamnade Össby. Här grundade drottningen Ödas by som byggdes upp och stod klar innan hon fortsatte mot Ryssland.

IMG 3670
Ställplatsen har funnits några år nu och är välbesökt. Kanske inte för sitt perfekta läge, du står på en gräsyta en bit ifrån vägen och sjöutsikt saknas. Nej, Öda besöker du nog snarare för att smörja kråset. När jag var där precis i starten visade Håkan mig runt. Han berättade stolt om sina krogplaner i något som i mina ögon mest liknade ett ruckel.

Det blir nog bra med det tänkte jag i mitt stilla sinne. Döm om min förvåning vid nästa besök två år senare. Där stod nämligen krogen färdig och var i full gång. Numera missar jag inte ett besök varje sommar, maten är nämligen något extra.

IMG 3673

IMG 3676
Håkan och Annie som driver krog och ställplats har många, långa års erfarenhet av krogbranschen. Bl.a. drev paret Kisa värdshus under 17 år innan man hamnade på ön. Oftast hittar du Håkan i köket bland byttor och kastruller men vid större middagar och i högsäsong stöttar han med flera kockar. Menyn är skapad med kärlek och råvarorna är till stor del lokala.

Håkan berättar att de senaste åren har fler och fler husbilsturister hittat till Öda. Förmodligen har ryktet om den goda maten spridit sig mun till munvägen. 

IMG 3658

IMG 3644
Innan det var dags att rulla vidare mot nya äventyr gick det inte att låta bli den väl tilltagna lunchbuffén detta trots en trerätters kvällen innan som inte gick av för hackor.

IMG 3685
Servicehuset är nytt och fräscht, där finns även två uthyrningsrum och ett kök där man kan diska och laga till sin mat. I anslutning till huset hittar du även grå- och svartvattentömning för kassett. Det finns åtta platser med el och tio utan. Platserna är generösa och det är gott om plats för en rofylld stund i eftermiddagssolen.

IMG 3667
Som jag skrev i inledningen, hit åker man kanske inte för den sjönära utsikten utan mer för att uppleva en oförglömlig krogkväll. Att ge Drottning Öda med personal något annat än fyra husbilar vore tjänstefel.

4

Text & Bild: Gomer Swahn
Publicerad 23-10-22

Ställplatsappen

Läs mer i Ställplatsappen

Klicka här för att se karta, omdömen och mer

Fler artiklar

Flatvarp – oj då!
Resmål Sverige

Flatvarp – oj då!

När jag svängde ut på E22 norrut efter två nätter vid Timmernabben ringde jag hem till chefen, Jessica, för att få lite tips om eventuella stopp före Söderköping. ”Ta en sväng ut till Flatvarp. Det ligger vid vägs ände, längst ut i skärgården. Många har skrivit gott om den platsen.” Sagt och gjort. När du har passerat Gamleby håller du utkik efter skyltarna mot Loftahammar och svänger höger in på väg 210. Nu börjar en spännande färd längs kanonfina och asfalterade vägar, men ack så smala. Det finns ganska gott om mötesplatser, men ibland är det precis så att två personbilar kan mötas. Efter fyra mil av kringelikrokar hamnar man vid vägs ände. Där ligger Flatvarp. Nästa stopp österut är Gotland, men då är det nog bäst att byta fordon. Jag blev inte det minsta besviken. Vilket ställe! Skärgårdshamn när den är som bäst. Dessutom behöver du inte åka dit i onödan. Se till att boka din plats via Hamnsystem innan du ger dig ut i spenaten. Nu till något helt oväntat! Mitt bland släta klipphällar och pittoreska sjöbodar doftar det av brasa. Det är ingen turist som har gjort upp eld, utan något så ovanligt som en foodtruck – och inte vilken som helst. Här, mitt ute i ingenstans, kan du kalasa på en äkta napolitansk pizza, bakad på klassiskt vis. I den lilla bilen har man lyckats få in en vedeldad ugn som levererar en temperatur på 500 grader. Det kan inte gå fel med den kombinationen. Pizzan smakade himmelskt och hade den där rätta bottnen och smaken som bara en vedugn kan leverera. Sommarens absolut bästa pizza! Priset ligger strax under 200 riksdaler, men den är värd varenda krona. Foodtrucken har öppet till sista augusti. Det blev svårt att välja miljöbilder från den här magiska platsen, så jag samlade ett urval här i slutet av artikeln. Skrolla och njut av Östersjöns skärgård när den är som bäst! Den enda service som finns är möjligheten att boka plats samt soptunnor med källsortering. Men vem sjutton behöver service när man kan njuta av en stund i den magiska skärgården och äta sommarens garanterat bästa pizza? Det kan inte bli mindre än fem husbilar. Bra jobbat, Flatvarp! Text & bild: Gomer Swahn Publicerad 2026-07-27

Strandpirens Marina – Ställplatsen som verkar ha gjort läxan
Resmål Sverige

Strandpirens Marina – Ställplatsen som verkar ha gjort läxan

Fick ett tips om en ny ställplats i Karlsborg – en plats som på kort tid blivit en favorit hos många. Och när många husbilsåkare börjar tala varmt om samma plats, då är det bara att starta motorn och undersöka saken. I våras såg vi bilder därifrån på Facebook. Då liknade området mest en byggarbetsplats med storhetsvansinne. Min spontana tanke var: Det där hinner de aldrig klart med. Men nyfiken i en strut som man är måste det förstås kontrolleras. Jag rullade in och parkerade utanför ställplatsen utan några större förväntningar. Men ack, vad jag bedrog mig. Det var inte bara färdigt – det var så färdigt att man började undra om bilderna från byggarbetsplatsen verkligen var tagna samma år. De ansvariga måste ha läst regelboken ”Så här bygger man en ställplats” från pärm till pärm. Förmodligen flera gånger, med överstrykningspenna och ett avslutande kunskapsprov. Här finns inte så mycket som en felplacerad ruta att smågnälla över. Servicehuset ligger intill och platserna är bokningsbara via Hamnsystem, en bokningstjänst som får högsta betyg. Vid varje plats finns gräs och en egen elstolpe. Dessutom har samtliga platser sjöutsikt. Ingen behöver alltså låtsas beundra utsikten genom grannens husbil. Tömningen av grå- och svartvatten är samlad vid en brunn där även toalettkassetten töms. Enkelt, praktiskt och nästan misstänkt genomtänkt. Konstigt att inte fler använder samma lösning. Färskvattenpåfyllningen ligger dessutom på behörigt avstånd från tömningen – precis som den ska. Det gillar vi. Väldigt mycket. Tar mjölken slut mitt i kvällskaffet? Ingen panik. På området finns en obemannad butik som är öppen dygnet runt. Det är bara att logga in med appen och handla. Framtiden är här, och den säljer mjölk. Jag går runt och småmorrar lite för mig själv. Något måste de väl ändå ha glömt? En sned skylt? En för kort vattenslang? Ett eluttag placerat tre meter för långt bort? Men nej. Först när jag hade åkt en bit kom jag på det: En hunddusch! Det hade varit pricken över i. Fast med tanke på hur välplanerat allt annat är står den förmodligen redan på en ritning någonstans. Efter detta återstår bara betyget. Det kan inte bli annat än fem husbilar av fem. Priset är dessutom från 350 kronor per dygn inklusive allt (2026). Det är helt enkelt en ställplats som har det mesta – och som gör det ovanligt svårt för en rutinerad smågnällare att hitta något att klaga på. Bild och text: Gomer Swahn Publicerad 2026-07-22

Borka Brygga – förvirringen är total
Resmål Sverige

Borka Brygga – förvirringen är total

Man brukar säga att ju fler kockar, desto sämre soppa. Det stämmer tyvärr ganska väl in på logistiken kring den här campingen/ställplatsen. Ställplatsen drivs av båtklubben men administreras av krogen som ligger intill. Det har skrivits mycket i sociala medier om krogen och den fantastiska maten. Därför bestämde jag mig för att göra ett besök och kolla läget. För att vara säker på att få en plats ringde jag dagen innan. Då fick jag beskedet att det inte gick att boka, men att det säkert skulle finnas plats om jag kom runt tolv. Jag kom halv tolv och fick beskedet att det var fullbokat. Hälften av platserna stod tomma? Fullbokat – trots att det dagen innan inte gick att boka? Förvirringen var, som sagt, total. En eloge ska ändå ges till den unga tjej som fick hantera en mäkta grinig gubbe som verkade ha åkt dit i onödan. Det löste sig när ”chefen” till slut dök upp. Synd bara att hon inte hade gått samma charmkurs som den yngre medarbetaren. Jag hade bespetsat mig på att kanske dela ut ett diplom, men icke. Istället blir det två svaga husbilar i betyg för ställplatsen. Det beror främst på avsaknaden av ett fungerande bokningssystem, men också på standarden. Det var sex år sedan jag senast var på Borka och i stort sett ingenting verkar ha hänt sedan dess. Den där lilla extra omtanken, som gör att man känner sig välkommen och gärna kommer tillbaka, lyser totalt med sin frånvaro. En bonus är att det går att tanka blankdiesel från sjömacken även i bilen. Så var det maten då? Superlativen i sociala medier har skrivits med all rätt. Jag tog lättrökt lax med krispig jordärtskocka och quenell med basilikakräm som förrätt. Det var lite udda smaker, men de gifte sig fint med varandra. Som huvudrätt serverades abborre med kokt potatis, Västerbottenostkräm och sparris, detta toppat med forellrom. Även här var det en något ovanlig kombination, men den fungerade mycket bra. Lägg dessutom till en superproffsig servis som dessutom var kul att prata med – alltid ett plus när man äter själv – så det blir fem husbilar för maten. Det är nog första gången jag betygsätter ställplats och mat var för sig. Men det hade känts orättvist att dra ner betyget på sommarens bästa lunch på grund av det totala kaoset kring ställplatsen. Åk hit, men gör det för maten. När det gäller ställplatser finns det många bättre alternativ inom bekvämt köravstånd. Text & bild: Gomer Swahn Publicerad 2026-07-20