Tillbaka till artiklar
Nytt i Husbilsvärlden

Nu blir Sveriges största husbilstidning ännu större

Nu blir Sveriges största husbilstidning ännu större

Nu blir Min Husbil i Sverige – Sveriges största husbilstidning – ännu större och tillgänglig för alla, helt kostnadsfritt!

MHIS2

Från och med idag kommer alla tidigare utgivna nummer av Min Husbil i Sverige, från år 2015 till senaste numret, att finnas upplagda på vår hemsida. Totalt 46 tidningar. Formatet är bläddervänligt och läses som E-tidning, för att ge närmast möjliga känsla av att läsa papperstidningen. Men det är inte bara äldre nummer man kan läsa där. Första numret för 2022 kommer att finnas på vår hemsida 5 februari och kan där läsas av alla, helt kostnadsfritt. E-tidningen kommer följa vår utgivningsplan för när tidningen finns ute i butik.

- Vi firade 10-årsjubileum 2021 och siktar med stark optimism mot tio nya, framgångsrika år. Men vi vill också göra positiva förändringar som kommer alla våra läsare till gagn både nya läsare och de som redan läser vår tidning säger Per-Anders Persson, chefredaktör och ansvarig utgivare.

För att underlätta för läsarna återfinns de 46 tidningarna från 2015 till 2021 års sista nummer dels i kronologisk ordning, med senaste numret först, dels går det att söka inom sju olika kategorier men även att frisöka.
- Genom att tillgängliggöra tidningen kostnadsfritt nu även som E-tidning når vi även andra stora läsekretsar, däribland kategorin som ännu inte skaffat husbil, förklarar Per-Anders Persson.

Text och skärmdumpar: Min Husbil i Sverige
Publicerad 2022-01-17

Fler artiklar

Inget Preemavtal
Nytt i Husbilsvärlden

Inget Preemavtal

18/3 blev vi kontaktade av Preem. Man ville se möjligheterna till ett avtal med rabatter till våra användare. Vi skulle lägga till en kategori på Ställplatsappen och i Ställplatskartan på webben. Den skulle heta drivmedel och visa samtliga mackar från Preem och Qstar (Som vi redan ha avtal med). Preem skulle tillhandahålla material för Rabatt-Torget samt länkar till ansökan om kort. Preem skulle även ta fram ett avtalsförslag. Det här blev en långbänk utan slut. Under de två månader som gått har vi inte sett till någon länk trots att den utlovats ett flertal datum. Preem hänvisar till att deras bank som skall prestera länken inte fått fram någon. Efter mycket tjat fick vi underlag för att lägga upp anläggningarna i app och på karta 27/4. Två dagar senare 29/4 var kategorin drivmedel och samtliga stationer uppe på kartorna. Sista budet för leverans av länk var 18/5. Ingen länk kom. Istället dök det upp ett avtalsförslag på 11 sidor! Nu har vi tröttnat och gett upp. Det har varit en hel del kostnader förenade med upplägg och utveckling kategorin och platser i Ställplatsappen. Igår tackade vi för oss och meddelade att något avtal inte var aktuellt. Tråkigt för dig som användare. Tråkigt för oss som lagt ner massor med energi och pengar för att ro det här iland, men så är det ibland. Notera att det redan finns ett likvärdigt avtal med Qstar och dessutom utan kortkostnad. (Preemavtalet innebar en löpande kortkostnad på 39:-/månad) Publicerat 2026-05-27