Husbilskompisar logo
Logga in
Annons
Annons
Nyhet
Tillbaka till artiklar
Nytt i Husbilsvärlden

Årets bästa campingar i Danmark

Årets bästa campingar i Danmark

Danmark stärker sin roll som en ledande campingdestination i Europa. Vid ett internationellt branschevent på Egeskov på Fyn den 28 april prisades tio danska campingplatser för sitt arbete med att utveckla campingupplevelser av hög kvalitet.

Eventet samlade omkring 120 deltagare från camping- och turismbranschen. Fokus låg på hållbar tillväxt, framtida trender och hur Danmark kan stärka sin position inom europeisk campingturism.

Camping är en viktig del av dansk turism. Av svenskarnas cirka 1,5 miljoner årliga övernattningar i Danmark sker omkring 10 procent på campingplatser. Totalt står camping för 18 procent av de kommersiella övernattningarna i landet.

VisitDenmarks vd Katja Moesgaard framhåller att Danmark redan har en stark position, men att potentialen är ännu större genom ökat branschsamarbete.

Här är den samlade listan över de prisbelönta campingplatserna i de tio olika kategorierna:

Feddet Strand Resort, Sydsjälland– Bästa campingplats

Darum Camping, Sydvästra Jylland – Bästa lilla och charmiga campingplats

Grenaa Strand Camping, Djursland – Bästa campingplats för barnfamiljer

Nymindegab Camping, västra Jylland – Campingplatsen med den bästa poolen

Bryrup Camping, mellersta Jylland  – Bästa campingplats för cykelsemester

Horsens City Camping, östra Jylland – Vackraste ställplatsen för husbilar

Ballum Camping, sydvästra Jylland – Bästa campingplatsen för dig och din hund

Skiveren Camping, Nordjylland – Campingplatsen med det vackraste läget

Henne Strand Resort, västra Jylland  – Bästa campingrestaurangen

Aarø Camping – Campingplatsen med de bästa sanitetsfaciliteterna

Bild/Mette Johnsen/Visitdemark

Publicerad 2026-06-01

Fler artiklar

Ny ställplats i Älmhult, Destination Möckeln
Nytt i Husbilsvärlden

Ny ställplats i Älmhult, Destination Möckeln

Utbudet för husbilsresenärer i området kring sjön Möckeln i Älmhults kommun växer. En ny satsning, Destination Möckeln, ska kombinera ställplats med kanotuthyrning och transporter för kanotgäster längs Helge å som rinner genom sjön. Verksamheten med kanotuthyrning bygger vidare på en äldre familjetradition sedan 35 år tillbaka i tiden.  Ställplatsen riktar sig främst till besökare som vill stå nära naturen och ha tillgång till aktiviteter på och kring vattnet. För husbilister är tanken att erbjuda en enkel och naturnära uppställning, med möjlighet att kombinera övernattningen med kanotpaddling och andra besöksmål i närområdet. Älmhults centrum, med ett stort utbud av restauranger och populära Ikea museum, ligger på bekvämt cykelavstånd. Ställplatsen erbjuder el, servicehus med dusch och toalett samt vatten och tömning av gråvatten och latrin. Det finns även ett par platser som fungerar bra även för husvagnar. Anvisade platser för tältande gäster finns. Samtidigt öppnar First Camp ett större antal asfalterade ställplatser vid handelsområdet, nära bland annat McDonalds, Ikea och Sibylla. Den satsningen får en mer stadsnära inriktning, med närhet till mat, handel och annan service som kan vara viktig för husbilsresenärer. De båda satsningarna bedöms komplettera varandra. Den ena erbjuder ett mer naturnära alternativ alldeles intill sjökanten, medan den andra ger husbilister fler platser med närhet till service och handel. Tillsammans kan de bidra till att locka fler husbilsresenärer till området. Bilder: Destination Möckeln Publicerad 2026-06-30