Husbilskompisar logo
Startsida
Artiklar
Shop
Ställplatskartan
Ställplatskatalogen
Ställplatsappen
Rabatt-Torget
Bild på Borenshults Slussar, Motala

Borenshults Slussar, Motala

Om Borenshults Slussar, Motala

Vackert beläget vid Borenshult slussar som även är Göta kanals näst största slusstrappa ligger våra nya ställplatser för husvagn och husbil. Det är nära till centrum och ligger inom gångavstånd till caféer, kiosk och krog. Vår säsong startar vanligen i slutet på maj. Ställplatserna har ingen bokningsfunktion utan fungerar på "först till kvarn" principen. (det går inte att boka plats!) Slusskiosken har varierande öppettider men är generellt bemannad mellan klockan 12:00-19:00 (juni-augusti). Om slusskiosken är obemannad går det bra att nyttja vår Swishfunktion för ställplatsen (glöm inte uppge reg nr). WC finns på andra sidan kanalen mitt emot kiosken. 10 minuters promenad från Wärdshuset. Nära till centrum.

Information

Adress

Borenshults Slussar, Motala, 591 62, Östergötland

Kontakt

Telefon: 0141-505 90

Email: info@berggrenskallare.se

Webbplats: http://motalasjostad.se/gora/stallplats-slusskiosken-borenshult/

Plats

Latitud: 58.5557, Longitud: 15.0785

Faciliteter

  • Elanslutning
  • Färskvatten
  • Toalett
  • Avgift

Kategori

Ställplatser

Recensioner

⭐

Helt ok staällplats. 200 m till toa å dusch. Inga diskmöjligheter. Enl webben var det ett fåtal platser kvar. Vi är 4 hb av 34 platser. Så dåligt

- Karin Bjelkholm

⭐⭐⭐

Helt okey, men liten bit att gå till servicehus som var rent och fräscht. Det var ca 100 m dit beroende på vilken plats man står på. Latrin och gråvattentömning inom ställplatsområdet. Omgivningen var lite småputtrig med gångvägar vid sidokanalen och gammal men fin industrimiljö. Det jag saknade var diskmöjligheter, samt att planket som omgärdade området hindrade utsikten över kanal och docka.

- Lars Borwin