Skantzö har all tänkbar förströelse för barn och vuxna. Här finns tre tempererade bassänger, vattenrutchbana, hopptorn, trampolin, tennisbana, streetbasketplan, 18-håls minigolfbana, boulebanor, lekplatser, cykel- och kanotuthyrning samt en samling/konferenslokal för 50 personer. Dessutom finns stora och härliga grönområden runt campingen och inne på Skantzöbadet.
Campingen är utrustad med två moderna serviceanläggningar med kök och fräscha toaletter, varav den ena anläggningen är utrustad med tvättstuga. Självklart tar vi inte ut någon duschavgift.
Mat och kaffeservering finns på området och är öppen alla dagar under högsäsong. Under senare år har vi byggt ut minilivsen så att du nu kan köpa allt från färskt bröd till grillkol. Här kan du kan även köpa en nybakad pizza, korv med bröd eller äta á la carte. Restaurangen har även vin- och ölrättigheter.